Zdroj: lidovky.cz 

PRAHA - Vytlačte odbory z vyjednávání o klíčových hospodářských politikách země. Takový názor začíná sílit mezi zástupci zaměstnavatelských svazů v Česku. Podle nich odboráři mnoho důležitých věcí politizují a přijímání nezbytných opatření tím zbytečně oddalují. 

Zástupci firem chtějí prosadit, aby o hospodářských opatřeních nesouvisejících se sociální politikou v budoucnosti nediskutovala tripartita - tedy zástupci státu, zaměstnavatelů a odborů. Namísto toho by o ní měla vláda vyjednávat pouze s podnikateli. 

"Hospodářská komora by byla pro to, aby byl zřízen nějaký orgán složený pouze ze zástupců státu a podnikatelské sféry. Bez odborů. Existuje mnoho ekonomických témat, jako například podpora exportu, podpora vzdělávání a další, ke kterým nejsou odbory primárně kompetentní," řekl mluvčí Hospodářské komory Zdeněk Kubín.

To, že vyjednávání o hospodářské politice přestávají být na půdě tripartity efektivní, potvrzují i jejich přímí účastníci. "Otázka daní a penzí není podle mě záležitostí tripartity. Díky tomu, že se tam předkládá všechno, se věci nediskutují racionálně a s odborným nadhledem," říká prezident Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Míl.

Additional information