Ministerstvo financí zastavilo ověřování (tzv. certifikaci) výdajů z Operačního programu Životní prostředí. Česká republikatak nemůže žádat peníze už z pátého evropského fondu. Program Životní prostředí je z nich dosud největší.Evropská unie automaticky končí s proplácením ekologických projektů, které Státní fond životního prostředí vypisujev celkové hodnotě 142 miliard korun.Informaci potvrdila Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková. „Certifikaci pozastaviloministerstvo financí v návaznosti na události konce minulého roku, kdy byl odvolán ředitel Státního fondu životníhoprostředí Libor Michálek," uvedla mluvčí.Michálek řídil ve Státním fondu životního prostředí právě čerpání evropských dotací a musel odejít poté, co upozornil nakorupční rizika při rozdělování dotací. Kauza pak stála místo už zmíněného místopředsedu ODS Pavla Drobila.

Nejistých 385 miliard

Už dříve byly zastaveny programy na podporu podnikání a výzkumu, spolu s nimi regionální programy v Ústí nad Labem aČeských Budějovicích.Celkově je ohroženo čerpání 330 miliard z částky 760 miliard přidělené Evropskou unií České republice na období 2007-2013.Zároveň Evropská komise váhá se schválením šestnácti tzv. velkých projektů na stavbu silnic, na které Češi žádají 55miliard.Pokud tuzemská vláda Brusel nepřesvědčí, že hodlá všechny nedostatky napravit, Evropská unie už utracené penízeneproplatí.

Varování Kalouskovi

Drobilův nástupce Tomáš Chalupa (ODS) se radí o dalším postupu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09)a šéfem resortu místního rozvoje Kamilem Janovským (VV).Odstranit všechny pochybnosti o čerpání ekologických dotací se snaží především ministerstvo financí, které se také staloterčem kritiky z Bruselu.Evropská komise před dvěma týdny zastavila čerpání peněz z operačního programu Podnikání pro inovace, který řídíministerstvo průmyslu, a své rozhodnutí doplnila komentářem nepříjemným také pro Kalouska.„Auditní orgán, který musí provádět nezávislé kontroly hospodaření, nedostatečně vede a monitoruje auditorskou činnostsvých delegovaných pracovišť", stálo ve stížnosti z Bruselu.

Peníze na čističky

Úředníci tím mysleli, že auditní orgán, který je odborem ministerstva financí, neplní svou povinnost a nedohlíží na to, jakzaměstnanci ministerstva průmyslu rozdělují evropské peníze.Úředníci z financí se tedy snaží prokázat, že jejich kontrola v resortu životního prostředí je důkladnější.

Operační program Životní prostředí má přispět částkou 57 miliard na stavbu nových městských čističek a na ochranu předpovodněmi, 38 miliard na výstavbu obnovitelných zdrojů energie, snižování emisí kysličníku uhličitého a zateplování domů,22 miliard na odstranění starých ekologických zátěží, 17 miliard na ochranu krajiny.

Additional information